A Black IPA tulajdonképpen egy oximoron, hisz önmagának mond ellent a Black - fekete jelző egy Pale Ale - világos sör előtt. De a fogalom nagyon is létező és immár 20 éves története is van ennek a nálunk viszonylag ritkán szembejövő sörtípusnak. A Krois Brewery meg éppen most főzött egy Black IPA-t, A Seven Seas-t, így kóstolás közben elmélkedtem is egy sort.
Történeti áttekintés:
Előzmények: A Black IPA tágabban vett története az 1800-as évekre nyúlik vissza, A kor Angliájában Burton upon Trent városában volt a sörfőzés egyik fellegvára. (lásd még a Burton Ale, mint sörstílus vagy a burtonization, mint technikai eljárás a sörfőzésben), ahol nem csak erősen komlózott világos söröket, hanem intenzíven komlózott porter-jellegű barna söröket is főztek, amiket aztán a gyarmatokra szántak, és a komló és a magasabb alkoholtartalom által kibírták a hosszú tengeri utat a gyarmatokra. Vagyis nem csak a klasszik angol IPA-k, hanem visszavetítve a fogalmat "Black IPA"-k is léteztek már a 19. században.
A modern Black IPA: A mai fogalmak szerinti Black IPA (más neveken Cascadian Dark Ale-CDA; American Black Ale-ABA; India Black Ale-IBA, Dark IPA, Cascadian Brown Ale) az 1990-es években született meg Vermontban (ez a vidék a New England IPA - más néven Vermont IPA hazája is), egész pontosan a Greg Noonan és Glenn Walter által alapított Vermont Pub & Brewery-ben, a valaszínűleg elsőnek mondható főzet neve Blackwatch - Dark IPA. Persze az USA elég nagy és voltak más úttörői is a stílusnak, mint az Avery Brewing Co. New World Porter-e vagy például a Rogue Ales Skull Splitter, vagy a Phillips Brewing Co. Skookum Cascadian Brown Ale, vagy a Stone Sublimely Self Righteous Ale-je, amit eredetileg a főzde 11. születésnapjára főztek. A GABF-en (Great American Beer Festival) a Widmer Brothers Brewing Co. 2009-ben nyerte az első blackipás medált a W’10 Pitch Black IPA-val. és 2010-ben már külön kategória volt a fesztivál versenyén az American Dark Ale. 2015-ben meg a BJCP is beemelte a kánonba a Black IPA-t, külön kategóriaként.
A Black IPA Magyarországon: Legjobb tudomásom szerint az első - hivatalosan is kapható-iható - magyar Black IPA a Gólem Sötét Bunkó-ja volt. Fontos "állomás" Róth Zoli (Rothbeer) és Takács Péter (Hatodik Íz) keze alól 2014-ben kikerülő Perfect Deal, ami egy Nelson Sauvin-komlós csodás sör volt. A teljesség igénye nélkül, de mindenképp említendő a Monyo BLK IPA, ami Urbancsok Péter keze munkáját dícséri, ott a Synthesis által a Léhűtő-nek főzött Léhűtő Black IPA, a Legenda Black light IPA-ja, vagy a múlt karácsonyra Békésszentandráson készült Szent András Esthajnal '19 őszibarackos Black IPA.
Mit szeretünk egy Black IPA-ban?
A Black IPA-náűl, mint stílusnál fontos, hogy ne a pörkölt malátásság, hanem a komlók domináljanak. Azt szokták mondani, csukott szemmel szagolva és ízlelve egy jó Black IPA nem is különböztethető meg a sima American IPA-któl. Azért a sötét szín miatt áztatott sötét maláták miatt egy kis karamell, nagyon száraz csokoládé, kakaó és kávé elfér illatban és ízben is a Black IPA-ban, és egy kis krémesség is elfogadott egy IPA-tól elvárható komlós illat és íz illetve az intenzív keserű mellé. Nem kívánatos viszont az égett, túlzottan pörkölt keserű, ami egy komlódominánsabb American Stout ismérve.
Most felvértezve a tudással, kellő tisztelettel emelhetjük poharunkat a Krois Brewery új Black IPA-jával, a Seven Seas-zel. A Krois Brewery egy ideig gerillaként a Vaskakasnál főzött, majd Fertőrákoson alapítottak saját főzdét, és arról is ismertek, hogy a Heineken-féle "házi sör" a Soproni Portert és más Heineken-es sörököket is az ő főzdéjükben, Mühl Erik sörfőzővel kísérleteztek ki. De a nagyüzemi kísérleteknek is jó boszorkánykonyha remekül megfér a kisüzemi sörök mellett. Az új sörben, a Seven Seas-ben a hetes szám szinte babonásan visszatér, 7g / liter komló, 7 féle komló (Vic Secret, Tomahawk, Polaris, Citra, Simco, Chinook és Cascade) és 7% alkohol van benne, úgyhogy kimaxolták a hetest. És a hosszú bevezető után milyen a sör? Természetesen a BJCP szerint le is pontoztam.
Krois Brewery - Seven Seas: Black IPA - 7% alk.Illat: Persze félig vicc, de egy kis hűvös tengeri szél (talán Polaris Orbit Winterfresh ízeiből) mindenképpen érkezik a kevés túlérett ananászos gyümölcs a kis karamell, és némi száraz kakaó és csokoládé mellé. Ezt árnyalja egy kis kávé és nyomokban sárgadinnye. 10/12 Megjelenés: barnásfekete, tojásfehér enyhén bézsbe hajló, tartós hab 3/3 Íz: karakteres komlódomináns, utóízében a komlókeserű felerősíti a sötét malátás pörköltséget, ami néha egy tengeribetegeknek való széntablettát is idéz, de azért ez tűréshatáron messze belül van. Az indításban is ott van a trópusi gyümölcs, gyümölcs (kiwi, ananász, kevés fekete ribizli, kis sárgadinnye), kis vajkaramelles utóíz is érezhető a pörkölt íz mellé 14/20 Korty: Remek, visszafogottan krémes, nagyon jól adagolt szénsav, lecsengésében kicsit túl tanninos, száraz keserű és enyhén savas, asztringens. 4/5 Összbenyomás: Jól felépített, átgondolt black ipa, ami jól iható, de kicsit gyümölcsösebb és kevésbé pörkölt, keserű (utó)ízekkel, jobb hangsúlyokkal többet nyújtana. 7/10 Mindösszesen: 38/50
A Seven Seas főleg azoknak fog bejönni, akik a keserűt bírják, de egy-két korsóval bárki leguríthat belőle, nem fog csalódni. A nagyon száraz csokis keserű mindent visz, ezért hozzá párosítható ételként leginkább Piszkor Norbi csodás csokszkomló-bonbonjai hiányában egy kis Lindt 99%-os csoki egy pár csepp narancslével is szépen összesimul vele, vagy - de ez már az én perverzióm - egy 3 hónapos, izzadttornacipő-szagú Münster-sajt is egész jól állt neki, bár ez már erősen az extrémitások felé hajlott. Sörfőzők, főzzetek Black IPA-t, mert én nagyon szeretem a stílust, és köszi a Kroisnak - Mühl Eriknek a kóstolót.
(a poszt megírásában jelentősen segítettek az alábbi oldalak ---> + --->
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.